Zestawy hydroforowe, hydrofory do wody

Zestawy hydroforowe, hydrofory do wody

Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych (DZ.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966), zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową lub tylko hydrantową, nie są objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B.

Zestawy hydroforowe  do instalacji wodociągowych

Dostępne w naszym asortymencie zestawy hydroforowe wykorzystywane są do regulacji ciśnienia oraz tłoczenia czystej wody o temperaturze do 25°C, z zastrzeżeniem, że maksymalne ciśnienie pracy nie powinno przekraczać 1,0 MPa (maks. ciśnienie robocze to suma ciśnień podnoszenia pompy przy wydajności oraz ciśnieniu wody na poziomie 0). Systemy te mogą być zasilane zarówno z otwartego zbiornika wyrównawczego, jak i być wykorzystywane do podnoszenia niewystarczającego poziomu ciśnienia w instalacji. Zestaw do podnoszenia ciśnienia wody może być montowany w instalacji wodociągowej różnego rodzaju budynków. Umożliwiamy wybór osprzętu, który będzie w największym stopniu dopasowany do wymogów konkretnych instalacji. Produkowane przez nas zestawy hydroforowe wyróżniają się cichą pracą i dużą wydajnością, co bez wątpienia stawia je w czołówce tego typu urządzeń. Wysoka jakość wykonania sprawia, że są tą urządzenia chętnie wybierane przez Inwestorów.

Jak jest zbudowany zestaw hydroforowy?

W skład każdego zestawu wchodzą następujące urządzenia:

  1. Pompy
  2. Kolektor ssawny
  3. Kolektor tłoczny
  4. Zawory kulowe gwintowane (do fi 50) lub przepustnice międzykołnierzowe (od dn 65)
  5. Zawory zwrotne gwintowane (do fi 50) lub kołnierzowe (od dn 65)
  6. Przetwornik ciśnienia na tłoczeniu
  7. Czujnik suchobiegu na ssaniu (przy zasilaniu z sieci wodociągowej) lub czujnik poziomu (przy zasilaniu ze zbiornika retencyjnego)
  8. Manometry na ssaniu i tłoczeniu
  9. Zbiorniki przeponowe na tłoczeniu
  10. Podstawa zestawu
  11. Wibroizolatory do poziomowania układu
  12. Szafa zasilająco – sterownicza
  13. Kable zasilające pomp i sygnałowe do czujników

W podstawowym wykonaniu wyróżniamy hydrofory do wody z pompami pionowymi – wielostopniowymi:

  • ZH CR – z pompami CR prod. Grundfos
  • ZH MVC – z pompami MOVITEC prod. KSB
  • ZH WR – z pompami WR prod. LFP Leszno
  • ZH SV – z pompami SV prod. Lowara
  • ZH MVI – z pompami MVI prod. Wilo
  • ZH EVM – z pompami EVM prod. Ebara
  • ZH OPA – z pompami OPA prod. Hydro-Vacuum

 

Analogicznie na pompach poziomych – blokowych:

  • ZH PJM – z pompami PJM prod. LFP Leszno
  • ZH NB – z pompami NB prod. Grundfos
  • ZH SHS – z pompami SHS prod. Lowara
  • ZH 3M – z pompami 3M prod. Ebara
  • ZH EBC – z pompami Etabloc prod. KSB
  • ZH ETC – z pompami Etachrom prod. KSB

 

Wyróżniamy trzy podstawowe warianty wykonania układu sterowniczego:

  • Sterowanie typu „SPE”: jest to układ tzw. wielofalownikowy, w którym każda pompa wyposażona jest w swój falownik. Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
  • Sterowanie typu „SP”: jest to sterowanie z przetwornicą częstotliwości do regulacji obrotów jednej pompy zestawu hydroforowego. W wersji tej przetwornica przełączana jest automatycznie w odpowiedniej kolejności na poszczególne pompy systemu (przetwornica tzw. „krocząca” lub „wędrująca”). Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
  • Sterowanie typu „K”: jest to sterowanie kaskadowe (tzw. progowo-czasowe), w którym pompy regulują ciśnienie w zadanych progach ciśnienia (P min – P max).

 

Wykonania niestandardowe zestawu hydroforowego

Oprócz standardowego wykonania urządzeń Firma Bartosz produkuje zestawy hydroforowe oraz układy pompowe w wykonaniu specjalnym. Przykładowe rozwiązania niestandardowych wykonań to:

  1. wykonanie na ciśnienie: PN 16, PN 25, PN 40
  2. do wody gorącej
  3. do wody zanieczyszczonej
  4. do innych mediów takich jak: woda zdemineralizowana, glikol, woda zasolona, roztwory detergentów oraz środków myjących, a także roztwory niektórych cieczy agresywnych
  5. zestawy wielosekcyjne: z pompą (pompami) ppoż; z pompą (pompami) płuczącymi; z pompą pilot (tzw. jockey), z pompą (pompami) połówkowymi
  6. zestawy z dodatkowym wyposażeniem takim jak: obejście testujące do pomp; obejście rezerwowe, pompy zalewające do zestawów
  7. monitorowanie pracy zestawów: możliwość komunikacji szeregowej przez łącza w systemie MPI, umożliwiające komunikację przewodową (Profibus, Modbus, Ethernet); komunikacja za pomocą radiomodemów, modemów i sieci telefonicznej, a także sieci GSM; stanowiska do wizualizacji oparte o pakiety np. InTouch firmy Wonderware, IFIX firmy Inntellution, WinCC firmy Siemens, Axeda Supervisor firmy Emation, RSView32 firmy Rockwell Software, etc.
  8. stosowanie sterowników: Siemens, GE Fanuc, Schneider, SAIA, Allen-Bradley, Unitronics i innych
  9. stosowanie przetwornic częstotliwości: Danfoss, ABB, Siemens, Schneider, Lenze i innych
  10. wykonanie umożliwiające montaż zestawu na ścianie lub wbudowanie go w ścianę (zobacz film poniżej lub na naszym kanale na YouTube)

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Technicznym Wod. – Kan. – tel. (85) 745 57 12 wew. 62.

 

Sprawdź najnowsze inwestycje, w których zastosowano nasze zestawy hydroforowe –> zakładka REALIZACJE