Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe

Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych (DZ.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966), zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową lub tylko hydrantową, nie są objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B.

 

Dostępne w naszym asortymencie zestawy hydroforowe wykorzystywane są do regulacji ciśnienia oraz tłoczenia czystej wody o temperaturze do 25°C, z zastrzeżeniem, że maksymalne ciśnienie pracy nie powinno przekraczać 1,0 MPa (maks. ciśnienie robocze to suma ciśnień podnoszenia pompy przy wydajności oraz ciśnieniu wody na poziomie 0). Systemy te mogą być zasilane zarówno z otwartego zbiornika wyrównawczego, jak i być wykorzystywane do podnoszenia niewystarczającego poziomu ciśnienia. Urządzenia te mogą być montowane w instalacjach wodociągowych różnego rodzaju budynków. Umożliwiamy wybór osprzętu, który będzie w największym stopniu dopasowany do wymogów konkretnych instalacji. Produkowane przez nas zestawy hydroforowe wyróżniają się cichą pracą i dużą wydajnością, co bez wątpienia stawia je w czołówce tego typu urządzeń. Wysoka jakość wykonania sprawia, że są tą urządzenia chętnie wybierane przez Inwestorów.

W skład każdego zestawu wchodzą następujące urządzenia:

 1. Pompy
 2. Kolektor ssawny
 3. Kolektor tłoczny
 4. Zawory kulowe gwintowane (do fi 50) lub przepustnice międzykołnierzowe (od dn 65)
 5. Zawory zwrotne gwintowane (do fi 50) lub kołnierzowe (od dn 65)
 6. Przetwornik ciśnienia na tłoczeniu
 7. Czujnik suchobiegu na ssaniu (przy zasilaniu z sieci wodociągowej) lub czujnik poziomu (przy zasilaniu ze zbiornika retencyjnego)
 8. Manometry na ssaniu i tłoczeniu
 9. Zbiorniki przeponowe na tłoczeniu
 10. Podstawa zestawu
 11. Wibroizolatory do poziomowania układu
 12. Szafa zasilająco – sterownicza
 13. Kable zasilające pomp i sygnałowe do czujników

W podstawowym wykonaniu wyróżniamy następujące typy zestawów z pompami pionowymi – wielostopniowymi:
ZH CR – z pompami CR prod. Grundfos
ZH MVC – z pompami MOVITEC prod. KSB
ZH WR – z pompami WR prod. LFP Leszno
ZH SV – z pompami SV prod. Lowara
ZH MVI – z pompami MVI prod. Wilo
ZH EVM – z pompami EVM prod. Ebara
ZH OPA – z pompami OPA prod. Hydro-Vacuum

Analogicznie na pompach poziomych – blokowych:
ZH PJM – z pompami PJM prod. LFP Leszno
ZH NB – z pompami NB prod. Grundfos
ZH SHS – z pompami SHS prod. Lowara
ZH 3M – z pompami 3M prod. Ebara
ZH EBC – z pompami Etabloc prod. KSB
ZH ETC – z pompami Etachrom prod. KSB

Wyróżniamy trzy podstawowe warianty wykonania układu sterowniczego:
Sterowanie typu “SPE”: jest to układ tzw. wielofalownikowy, w którym każda pompa wyposażona jest w swój falownik. Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
Sterowanie typu “SP”: jest to sterowanie z przetwornicą częstotliwości do regulacji obrotów jednej pompy zestawu hydroforowego. W wersji tej przetwornica przełączana jest automatycznie w odpowiedniej kolejności na poszczególne pompy systemu (przetwornica tzw. „krocząca” lub „wędrująca”). Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
Sterowanie typu “K”: jest to sterowanie kaskadowe (tzw. progowo-czasowe), w którym pompy regulują ciśnienie w zadanych progach ciśnienia (P min – P max).

Wykonania niestandardowe zestawów hydroforowych
Oprócz standardowych wykonań Firma Bartosz produkuje zestawy hydroforowe oraz układy pompowe w wykonaniu specjalnym. Przykładowe rozwiązania niestandardowych wykonań to:

 1. wykonanie na ciśnienie: PN 16, PN 25, PN 40
 2. do wody gorącej
 3. do wody zanieczyszczonej
 4. do innych mediów takich jak: woda zdemineralizowana, glikol, woda zasolona, roztwory detergentów oraz środków myjących, a także roztwory niektórych cieczy agresywnych
 5. zestawy wielosekcyjne: z pompą (pompami) ppoż; z pompą (pompami) płuczącymi; z pompą pilot (tzw. jockey), z pompą (pompami) połówkowymi
 6. zestawy z dodatkowym wyposażeniem takim jak: obejście testujące do pomp; obejście rezerwowe, pompy zalewające do zestawów
 7. monitorowanie pracy zestawów: możliwość komunikacji szeregowej przez łącza w systemie MPI, umożliwiające komunikację przewodową (Profibus, Modbus, Ethernet); komunikacja za pomocą radiomodemów, modemów i sieci telefonicznej, a także sieci GSM; stanowiska do wizualizacji oparte o pakiety np. InTouch firmy Wonderware, IFIX firmy Inntellution, WinCC firmy Siemens, Axeda Supervisor firmy Emation, RSView32 firmy Rockwell Software, etc.
 8. stosowanie sterowników: Siemens, GE Fanuc, Schneider, SAIA, Allen-Bradley, Unitronics i innych
 9. stosowanie przetwornic częstotliwości: Danfoss, ABB, Siemens, Schneider, Lenze i innych
 10. wykonanie umożliwiające montaż zestawu na ścianie lub wbudowanie go w ścianę (zobacz film poniżej lub na naszym kanale na YouTube)

 

Sprawdź najnowsze inwestycje, w których zastosowano nasze zestawy hydroforowe –> zakładka REALIZACJE