Zestawy hydroforowe – krajowa ocena techniczna

Zestawy hydroforowe – krajowa ocena techniczna
Zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową lub tylko hydrantową nie są objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B.

„Powyższy wyrób został wprowadzony na listę wyrobów podlegających powyższym obowiązkom Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. 2020 poz. 2297) z dnia 04.12.2020, wraz z dwunastomiesięcznym okresem przejściowym. Oznacza to, że obowiązek znakowania „zespołu pomp do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych” znakiem B (a tym samym posiadania krajowej oceny technicznej i certyfikatu stałości właściwości użytkowych), ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2022. W przypadku niemożliwości przeprowadzenia certyfikacji przez producentów do tego terminu, Ministerstwo nie wyklucza przesunięcia o kolejny rok.”

 

Dyskusja na temat zasadności wprowadzenia obowiązku certyfikacji zestawów pompowych stosowanych na potrzeby budownictwa mieszkalnego i innego toczyła się od początku 2020 roku. Niejasno sformułowane przepisy skłoniły czołowych producentów układów pompowych do zawiązania Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych (SPSP), którego zadaniem jest działanie na rzecz poprawy przepisów dotyczących systemów pompowych, dostosowania ich do obecnych realiów i współpracy gospodarczej mającej na celu tworzenie innowacyjnych technologii. Oficjalne stanowisko SPSP, którego jesteśmy członkiem, znajduje się w załączonym piśmie.

Załączniki

PlikOpisWielkość plikuPobrania
pdf Brak konieczności certyfikacji zestawów hydroforowych810 KB50