Współpraca

Interesy w Kongo

Jeśli Twoja Firma szuka szansy w Afryce – może ją znaleźć w Demokratycznej Republice Kongo. Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech w Białymstoku może Ci w tym pomóc. My już tam jesteśmy.

Demokratyczna Republika Kongo (DRK) to jeden z największych rynków w Afryce. DRK obszarowo jest 7-krotnie większa od Polski, liczy ponad 60 mln ludności, jest niezwykle zasobna w bogactwa naturalne, posiada wspaniałą przyrodę i ze wszystkich stron oblewa ją słodka woda. Ma jednak ogromne potrzeby. Niegdyś była kolonią belgijską, więc językiem urzędowym jest francuski, natomiast językami rodzimymi są lingala i suahili z wieloma odmianami. W DRK – mimo obiegowo istniejącej opinii o tym kraju, że jest niestabilny politycznie – są obecni najwięksi gracze na świecie: Amerykanie, Chińczycy, Rosjanie, Belgowie, Francuzi i kilku innych. Są tam – zdaniem Kongijczyków, gdyż to oni są autorami tej opinii – po to, by ograniczyć konkurencję.

W DRK istnieje możliwość rozwijania działalności gospodarczej w prawie każdej dziedzinie: poczynając od eksportu żywności, po jej produkcję w DRK, zakładaniu i prowadzeniu gospodarstw rolnych, eksporcie urządzeń i ich produkcji na miejscu, budowie dróg, eksploatacji bogactw naturalnych i imporcie surowców, kształceniu, turystyce itd. Jednak wejście do tego kraju jest bardziej złożone niż w przypadku Europy czy Ameryki. Mentalność ludzi środkowej Afryki sprawia, że nieskuteczne jest tam wejście “z marszu”, wysyłając tylko e-maila czy telefonując. Aby tego dokonać trzeba odpowiednich działań i sporych nakładów. Nie wszyscy są w stanie samodzielnie temu sprostać i z tego powodu większość prób podejmowanych dotąd przez polskie firmy kończyło się niepowodzeniem. Większość, bo nasza próba, próba Firmy Bartosz, ma duże szanse odnieść sukces. Efektem naszych wyjazdów i wzajemnych odwiedzin jest utworzenie i zarejestrowanie pod koniec 2013 r. w Kinszasie polsko-kongijskiego przedsiębiorstwa Bartosz Congo. Jak dotąd, jest to jedyna, poza misjami katolickimi, polska instytucja w tym kraju, gdyż przedstawicielstwo polskie (Ambasada RP) na Republikę Demokratyczną Kongo znajduje się w odległej Luandzie, stolicy Angoli. Wiedzę o naszym działaniu posiada Ministerstwo Gospodarki RP.

Rejestracja filii Bartosz Congo w Kinszasie daje możliwość wprowadzenia innych firm do DRK. Wobec szans jakie daje ten kraj, wiemy, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich sami. Uznaliśmy więc, że jedną z form działania naszej firmy w Demokratycznej Republice Kongo będzie wprowadzenie innych polskich firm do tego kraju. Wspólne działanie pozwoli obniżyć koszty oraz ułatwi Państwu dostęp do tamtego rynku.

W ramach współpracy proponujemy:

  • wyjazdy na misje rozpoznawcze,
  • promowanie (w różnej formie) polskich firm i ich wyrobów,
  • wspólne działanie w zakresie organizacji działalności na terenie DRK.

Część działań może być dofinansowana przez Ministerstwo Gospodarki RP.

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt:

  • bujwicki@bartosz.com.pl
  • tel. +48 607 226 049